Rozliczenie podatku dochodowego

Rozliczanie podatków jest obowiązkiem każdego człowieka. Rozsądnie i odpowiedzialnie jest zajmować się tym samodzielnie, wtedy każdy może mieć kontrolę nad własnymi finansami i podatkami. Nie czekają wtedy człowieka żadne przykre niespodzianki i inne problemy, które mogłyby wyniknąć, gdyby całkowicie zrzucić odpowiedzialność za podatki na kogoś innego i w ogóle nie poświęcać temu czasu. Jeżeli wydaje ci się to zadaniem bardzo trudnym, bo nigdy jeszcze samodzielnie nie zajmowałeś się własnymi podatkami, nie martw się. Technologia poszła do przodu tak bardzo, że wszystkim możesz się zająć bez większych problemów i to bez konieczności wychodzenia z domu. Skorzystaj z tej możliwości, bo na tym możesz tylko zyskać. Zyskasz coś więcej niż rozliczone podatki, ale też pewność, że sobie poradzisz w wielu innych sytuacjach, a także uniezależnisz się pod tym względem od osób trzecich.

  1. Co to jest podatek dochodowy?
  2. Deklaracja PIT 36 a forma opodatkowania
  3. Ulgi przysługujące w deklaracji PIT 36
  4. Elektroniczna forma PIT 36 tylko z dobrym programem

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to nic innego jak świadczenie pieniężne, które ma charakter obowiązkowy. Płacić je muszą osoby prawne oraz osoby fizyczne. Wszystko zależnie od dochodów oraz wszystkich poczynionych odliczeń. Świadczenie płaci się na rzecz państwa. Nie obowiązuje on we wszystkich krajach – istnieją takie, w których nie ma obowiązku płacić podatku od własnego dochodu. Jednym z takich krajów jest, na przykład, Monako. Stąd biorą się wszystkie różnorodne raje podatkowe, do których często uciekają ludzie, którzy nie chcą płacić zbyt dużych podatków. W innym wypadku płacić trzeba – jest to obowiązek, a jego niespełnienie może wiązać się z wieloma problemami, również tymi natury prawnej. Warto mieć to zawsze na uwadze i robić to, co jest obowiązkiem każdego obywatela danego kraju.

Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36

Zastanawiasz się, czy PIT 36 za rok 2020 powinieneś złożyć właśnie ty? To proste. Do złożenia tej deklaracji zobowiązani są wszyscy ci, którzy w danym roku prowadzili działalność gospodarczą o charakterze pozarolnicznym. Musiała być ona opodatkowana na ogólnych zasadach już po zastosowaniu skali podatkowej. Tego typu zeznanie należy obowiązkowo złożyć do 30 kwietnia za rok poprzedni.

Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36

Rozliczając się zgodnie z formularzem PIT 36 możesz liczyć na szereg ulg podatkowych i udogodnień. Do najbardziej popularnych ulg należą: ulga na leki, na utrzymywanie psa przewodnika, na używanie samochodu osobowego do transportowania osoby niepełnosprawnej. na opłacanie przewodników. Możesz też odliczyć sobie ulgę za Internet czy ulgę prorodzinną. Możesz rozliczać się wspólnie ze współmałżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie też byś odliczył sobie ulgę, która przysługuje ludziom z tytułu oddawania krwi. Jeśli dochód małżonków przewyższa kwotę stu dwunastu tysięcy złotych i mają oni jedno dziecko, ulga im nie przysługuje.

PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

PIT 36 możesz złożyć na trzy sposoby: na miejscu w danym urzędzie skarbowym, listownie lub elektronicznie. To ostatnie załatwisz najwygodniej z programem pit pro, który dostępny jest na stronie podatnik.info. Skorzystaj z tego, a zyskasz całkowitą pewność, że twoje rozliczenie będzie przeprowadzone prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, co ma przecież ogromne znaczenie. W ten sposób nie będziesz tracić czasu na przeprowadzanie korekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *