Co zrobić, gdy komornik zablokuje środki na koncie?

Chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu albo zapłacić za zakupy kartą, ale okazuje się, że na koncie nie masz wystarczającej sumy? Logujesz się na konto i zauważasz, że jest ono zablokowane? Gdy masz niespłacone długi, przyczyną może być zajęcie środków przez komornika. W jaki sposób można odblokować konto po zajęciu komorniczym?

Kiedy komornik może zablokować środki na koncie?

Egzekucja długów przez komornika prowadzona jest na wniosek wierzyciela, któremu dłużnik jest winien pieniądze. W takiej sytuacji sprawa kierowana jest do sądu, który wydaje nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty wraz z klauzulą wykonalności staje się podstawą do podjęcia czynności przez komornika.

Wierzyciel zwracający się do komornika może wskazać, jak powinna być przeprowadzona egzekucja należności. Bardzo często w pierwszej kolejności jest to zajęcie środków na rachunku bankowym.

Komornik kieruje następnie zawiadomienie do banku, a także powiadamia dłużnika o postępowaniu egzekucyjnym. Bank blokuje wtedy konto i wskazaną kwotę na koncie dłużnika na poczet spłaty długu. Nie musi wcześniej powiadamiać o tym dłużnika, dlatego zajęcie konta bardzo często jest dużym zaskoczeniem.

Komornik zablokował moje konto – co robić?

W internecie można znaleźć wiele wpisów, których autorzy żalą się – komornik zablokował moje konto. W takiej sytuacji właściciel konta bankowego nie może wtedy z niego korzystać, na przykład płacić za zakupy kartą, wypłacać pieniędzy z bankomatu, wykonywać przelewów. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Najlepiej dysponować gotówką, dzięki której można opłacić codzienne wydatki. W przeciwnym razie można spróbować pożyczyć pieniądze od bliskich. Istnieje też możliwość uzyskania pozabankowych pożyczek, jednak są one wysoko oprocentowane.

Warto pamiętać o tym, że zajęciu komorniczemu na koncie bankowym nie podlegają wszystkie środki, między innymi świadczenia alimentacyjne, rodzinne, dodatki. Zajęciu nie podlega też kwota 75% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Jak odblokować konto zajęte przez komornika?

Co można zrobić gdy bank zablokuje środki na koncie na wniosek komornika? W takim przypadku odblokowanie środków możliwe jest jedynie w dwóch sytuacjach, a dokładnie przy spłaceniu długu lub odstąpieniu od egzekucji na wniosek wierzyciela.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku uregulowania długu albo zaniechania egzekucji odblokowanie konta nie następuje od razu. Komornik musi przesłać do banku pismo dotyczące odblokowania rachunku i dopiero wtedy jego właściciel może znów swobodnie dysponować środkami.

Warto również pamiętać o tym, że w dłużnikowi przysługuje skarga na czynności komornika, gdy popełni on zaniechania.

Wsparcie w sytuacji, gdy bank zablokuje środki na koncie, można również uzyskać w kancelariach oddłużeniowych oraz w organizacjach reprezentujących dłużników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *