Zadaniem upadłości konsumenckiej jest spłata zobowiązań dłużnika u wierzycieli i pomoc w wyjściu na finansową prostą. Aby oddać długi, ustalany jest specjalny plan spłaty. Jak długo trwa spłata zobowiązań?
Jak rozpocząć upadłość konsumencką?
Aby skorzystać z upadłości konsumenckiej, konieczne jest złożenie właściwego wniosku do sądu. Jest to wniosek o upadłość kosumencka, w którym zawiera się dokładne informacje dotyczące zadłużenia i dołącza się do niego odpowiednie załączniki.
Następnie, gdy wniosek został przygotowany poprawnie, sąd wyznacza rozprawę i zaczyna się postępowanie upadłościowe. Jednym z kluczowych dokumentów, jaki jest efektem tego postępowania, jest plan spłaty wierzycieli.
Co to jest plan spłaty wierzycieli?
Plan spłaty wierzycieli jest postanowieniem, które zawiera poniższe informacje:
- sposób doprowadzenia do niewypłacalności – zadłużenie niezawinione lub umyślne, wynikające z rażącego niedbalstwa
- zakres spłaty posiadanych zobowiązań oraz czas ich spłaty
- zakres zobowiązań podlegających umorzeniu
Zadaniem dłużnika jest wykonanie planu spłaty wierzycieli, co prowadzone jest także wspólnie z syndykiem zarządzającym masą upadłościową stworzoną z majątku.
Jak długo spłaca się wierzycieli w postępowaniu upadłościowym?
Zgodnie z przepisami upadość konsumencka trwa do 3 lat – w tym czasie zobowiązania spłaca dłużnik, który nie przyczynił się do powstania zadłużenia. Sąd może skrócić ten czas do 1-2 lat.
Gdy dłużnik umyślnie doprowadził do długów albo były one efektem rażącego niedbalstwa, wtedy maksymalny czas planu spłaty to 7 lat.
Źródło: https://delete.com.pl/upadlosc-konsumencka-co-warto-o-niej-wiedziec/