Górnowrzecionowe elektryczne frezarki do drewna to praktyczne i użyteczne elektronarzędzia, które z powodzeniem sprawdzają się zarówno w przydomowych warsztatach i garażach, jak i w specjalistycznych zakładach stolarskich, meblarskich czy ślusarskich. W jaki sposób prawidłowo dobrać elektryczną frezarkę do drewna?
Na co zwracać uwagę, wybierając frezarkę do drewna?
Elektryczna frezarka do drewna górnowrzecionowa to obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do cięcia drewna oraz tworzyw sztucznych. Wybierając sprzęt tego typu, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, które pozwolą prawidłowo dopasować specyfikę elektronarzędzia do rodzaju wykonywanych prac i osobistych potrzeb.
Wśród najważniejszych parametrów technicznych należy wymienić m.in.: moc frezarki, długość i prędkość skoku wrzeciona, a także dodatkowe rozwiązania technologiczne zapewniające bezpieczeństwo i komfort eksploatacji.
Moc frezarki
Górnowrzecionowe elektryczne frezarki ręczne dysponują najczęściej mocą na poziomie od 500 W do nawet 2,5 kW. Do cięcia miękkich gatunków drewna oraz plastycznych tworzyw sztucznych w zupełności wystarczy frezarka górnowrzecionowa generująca ok. 1 kW mocy.
Do twardszych gatunków drewna oraz do przecinania grubszych elementów warto wyposażyć się we frezarkę o mocy powyżej 1,5 kW. Większa moc urządzenia ograniczy tempo przegrzewania się silnika podczas pracy, co dodatkowo zwiększy efektywność pracy.
Prędkość i długość skoku wrzeciona
Długość skoku wrzeciona określa maksymalną szerokość przecinanych elementów. Im dłuższy skok wrzeciona, tym frezarka będzie w stanie poradzić sobie z szerszymi elementami. Z kolei prędkość skoku wrzeciona wpływa na tempo cięcia. Poza maksymalną prędkością warto zwrócić uwagę także na to, aby frezarka górnowrzecionowa zapewniała możliwie płynną regulację prędkości posuwu wrzeciona.
Pozwoli to lepiej dopasować parametry pracy do typu, rodzaju i gabarytów przecinanych elementów. Zwykle górnowrzecinowe frezarki ręczne zapewniają skok wrzeciona o długości do 60 mm oraz prędkość jego posuwu w zakresie od 8000 do 28000 obr./min.
Bezpieczeństwo i komfort eksploatacji
Przed wyborem frezarki górnowrzecinowej, warto zwrócić uwagę także na zastosowane w urządzeniu: blokadę wrzeciona, zabezpieczenie termiczne, funkcję łagodnego rozruchu czy szablony ułatwiające prowadzenie wrzeciona po ciętym materiale. Istotna jest również płynna i szybka regulacja głębokości frezowania oraz adapter do odsysania wiórów.