Do czego potrzebny jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony www oraz jej właściciela. To szyfrowanie zapewniające poufność transmisji danych, używane do bezpiecznych połączeń internetowych. Certyfikat SSL gwarantuje zachowanie poufności danych oraz całej komunikacji. Gwarancja bezpieczeństwa jest udzielana przez niezależny podmiot, czyli wystawcę.

Do szyfrowania danych wykorzystuje się certyfikat o określonej długości klucza. Im jest on dłuższy, tym trudniej odszyfrować przesyłane dane. Obecnie najczęściej dostępne są certyfikaty 128- lub 256-bitowe. Dla użytkownika Internetu certyfikat SSL jest widoczny przede wszystkim w postaci odpowiedniego oznaczenia protokołu na pasku adresu. Strony bez szyfrowania korzystają z http://, natomiast zabezpieczone certyfikatem – z https://. Dodatkowo obok adresu może znajdować się również ikona kłódki. Najlepiej zabezpieczone domeny są oznaczane kolorem zielonym, najczęściej to strony należące do banków.

Jak działa certyfikat SSL?

Obecnie nie ma problemu, żeby zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Proponują je renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Jednak jak działa taki certyfikat?

Ze stron www, które nie korzystają z certyfikatu SSL, formularze oraz inne informacje są przesyłane do serwera przez sieć internetową otwartym tekstem, który łatwo przechwycić. Jeśli natomiast na serwerze www do komunikacji z przeglądarką jest zainstalowany certyfikat SSL, wtedy dane są przesyłane w sposób zaszyfrowany. W momencie nawiązania połączenia przez przeglądarkę internetową ze stroną www zabezpieczoną certyfikatem następuje ustalenie algorytmów oraz kluczy szyfrujących, które następnie są stosowane podczas przekazywania danych pomiędzy przeglądarką a serwerem www.

Korzyści z posiadania certyfikatu SSL

Za pomocą certyfikatu SSL mogą być kodowane połączenia z pocztą, serwerem FTP, ze stronami www itd. Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze szyfrowanie jest często stosowane w zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności online.

Szyfrowanie danych za pomocą certyfikatu SSL zabezpiecza przesyłanie poufnych informacji. Do tego zapewnia poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi, ponieważ dzięki SSL ma on pewność, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce. Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony www, a także zwiększa prestiż właściciela domeny.

Certyfikat SSL powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownik podaje swoje dane. Na aukcjach internetowych, w sklepach, w bankowości internetowej, a także na forach internetowych to wręcz niezbędne. Certyfikat SSL zwiększa wiarygodność serwisu oraz zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *