Oszczędzanie czy inwestowanie? Które wybrać i czy można stosować oba?

Oszczędzanie czy inwestowanie? To bardzo ważne pytanie, którego odpowiedź zdefiniuje nasze dalsze kroki finansowe. Dla kogo oszczędzanie będzie lepszym wyborem, a kto powinien odważnie inwestować? I czy można pogodzić oszczędzanie z inwestowaniem?

Oszczędności potrzebne od zaraz


Oszczędzanie to gromadzenie sum pieniędzy w celu posiadania ich w razie potrzeby lub w celu spełnienia swoich marzeń. Oszczędzane pieniądze raczej na siebie nie zarabiają, a jeśli już przynoszą niewielki procent w skali roku. Nie są one więc w ruchu, ale dla niektórych osób może to być plus. Dzięki temu ryzyko, że je stracimy, spada praktycznie do zera. Jak już możesz się domyśleć, oszczędzanie jest zdecydowanie dla osób, które boją się ryzyka i wolą mieć pewność, że ich pieniądze pozostaną z nimi.
Oszczędzanie jest dla Ciebie idealne również wtedy, gdy masz długi. Nie należy rozpoczynać sporych inwestycji niosących za sobą ryzyko dużej straty, jeśli naraziłoby to nasze możliwości co do spłaty, z czym z pewnością wiąże się wybranie inwestycji zamiast oszczędzania. Oszczędzanie jest w takim wypadku idealne, ponieważ nie tylko zabezpiecza Cię finansowo, ale również nie ponosi za sobą ryzyka.


Oszczędzanie powinieneś wybrać również wtedy, gdy nie posiadasz stałych dochodów. Inwestycje mają to do siebie, że często musisz szybko podejmować kosztowne decyzje. Bez stałego dochodu może Ci się to nie udać. Lepiej odkładać kwoty, które jesteś w stanie odłożyć ze swojej wypłaty i grać bezpiecznie.

Inwestycje i duże pieniądze


Inwestycje to bardzo ryzykowny biznes, a co za tym idzie, dostarcza adrenaliny i jest bardzo stresujący. Jeśli jesteś człowiekiem o stalowych nerwach, to zdecydowanie możesz próbować. Ważne jest też, abyś dysponował dużą wolną kwotą. Dzięki temu będziesz mógł inwestować dużo i sprawnie. Powstrzymaj się jednak od inwestycji, jeśli czekają Cię ważne i spore wydatki. Inwestować powinno się w momencie, w którym nasza sytuacja finansowa jest czysta i znana.


Jeśli przewidujesz, że twój biznes zacznie odnotowywać straty, przełóż inwestowanie. Nie należy poświęcać dla inwestycji naszych własnych spraw finansowych. Nie inwestuj również, gdy masz głowę zajętą ważnymi sprawami prywatnymi czy zawodowymi. Spowoduje to, że będziesz miał większe szanse popełnić błąd w obliczeniach czy nie wziąć pod uwagę jakiś ważnych czynników, które znacząco mogą wpłynąć na wynik twoich inwestycji.

Oszczędzanie a inwestowanie


Można to pogodzić, ale często okazuje się to zgubne. Bez dobrego planu ciężko jest ustalić, co inwestujemy, a co oszczędzamy. Czy zyski z inwestycji powinniśmy oszczędzić, czy puścić ponownie w ruch? Czy możemy zainwestować część naszych oszczędności? Przed rozpoczęciem obu musisz dokładnie zastanowić się, jakie są twoje możliwości. Może okazać się, że nie podołasz dwóm naraz i będziesz musiał porzucić jedno, a w skrajnym przypadku nawet oba. Przyjrzyj się też swoim środkom finansowym. Może się okazać, że inwestycje będą dla Ciebie dużo pewniejsze i zyskowniejsze niż dzielenie pieniędzy między nie a oszczędności.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *