Jak podnieść wartość mieszkania przed sprzedażą?

Nie ma i chyba długo nie będzie lepszego momentu na sprzedaż nieruchomości niż ten rok. Ceny jeszcze utrzymują stabilny poziom, a w dłuższej perspektywie, gdy banki jeszcze mocniej zaostrzą kryteria przyznawania kredytów, a rząd postanowi zrealizować programy socjalne, związane z lokalami, mogą zacząć spadać. To dobra pora na sprzedaż, zwłaszcza że cenę lokalu nietrudno jeszcze nieco podnieść, poprawiając drobiazgi.


Zadbaj o ściany


To ciekawe, ale na ten drobiazg bardzo zwracają uwagę kupujący. Koszt malowania jest stosunkowo niewielki, a czyste ściany, pomalowane na odpowiedni, optycznie zwiększający powierzchnię kolor mają ogromny wpływ na cenę sprzedaży. Pamiętaj, aby postawić na jasne kolory, które ewentualny nabywca łatwo przemaluje, a malowanie przeprowadzić w sposób ukrywający niedoskonałości.

Zagospodaruj balkon


Bardzo często nie doceniamy tej części mieszkania. Tymczasem balkon pełen roślin, ze stolikiem i fotelikami potrafi mieć wiele uroku, szczególnie w okresie wiosny i lata. Warto zadbać estetyczną podłogę i namiastkę intymności, choćby przesłony pomiędzy naszym balkonem a sąsiednim. Teoretycznie balkony nie są wliczane do przestrzeni mieszkania, dlatego taki dobrze zagospodarowany letni salon może dodatkowo podnieść cenę mieszkania.


Zadbaj o oświetlenie


Brak odpowiedniego oświetlenie, ciemność czy niedoświetlone zakamarki potęgują wrażenie smutku i są po prostu ponure. Dobrze dobrane światło pozwala odkryć zalety mieszkania i nadaje mu swoistego uroku. Warto zastosować lampy o ciepłej barwie, które nadadzą przytulności. Czasem zupełnie wystarczające będą tanie taśmy LED, które podklejone przy suficie uwypuklą urodę pomieszczeń, czy zwykła nocna lampka.

Pamiętaj o drobiazgach


To normalne, że w trakcie użytkowania psują się niewielkie elementy: ciekną krany, psują i brudzą się włączniki światła i gniazdka elektryczne. Zwykle też, to te detale brudzą się najbardziej i bardzo trudno je wyczyścić. Kapiąca woda czy włącznik, który trzeba wcisnąć w sposób znany tylko właścicielowi, potrafią skutecznie zniechęcić potencjalnego nabywcę. Tymczasem ich wymiana jest nie tylko banalnie prosta, ale także niedroga. Wyczyszczenie zardzewiałego zlewu, usunięcie nadmiaru kamienia w toaletach i wymiana kilku uszczelek mogą wpłynąć znacząco na cenę mieszkania.

Posprzątaj piwnice oraz garaż


To także składowe mieszkania, a bardzo często o nich zapominamy. Słoiki z przetworami po babci obrośnięte pajęczą siecią nie zrobią na nikim dobrego wrażenia, a wysprzątana, czysta piwnica z solidnymi regałami, które za grosze kupisz w markecie budowlanym to dodatkowa przestrzeń, którą można wycenić. Każde miejsce do przechowywania ma swoją wartość, pod warunkiem, że faktycznie jest miejscem, a nie graciarnią, którą nabywca będzie musiał sam wysprzątać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *