Jakie podatki opłaca firma w Szwecji?

Podatki w Szwecji uznawane są za wysokie, jednak przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksową pomoc państwa w wielu sytuacjach. Nie bez powodu Szwecja uznawana jest za jeden z lepszych krajów do życia. Jakie podatki czekają na osoby prowadzące własną firmę w Szwecji?

Podatek dochodowy w Szwecji

Jeżeli prowadzona jest jednoosobowa firma w Szwecji, wówczas opłacanie podatku dochodowego w tym kraju prowadzone jest na takich samych zasadach, jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dochodowe podatki w Szwecji dzielone są na dwie kategorie:
– Podatek krajowy – wynosi on 0 proc. przy dochodach do 490 700 koron szwedzkich oraz 20 proc. powyżej tej sumy,
– Podatek lokalny – jego wysokość waha się w zależności od regionu i wynosi od 30 proc. do 35 proc. Jest on wnoszony bez względu na osiągane dochody.

Z kolei w przypadku spółek podatek dochodowy wynosi 28 proc.

Podatek VAT w Szwecji

W Szwecji, podobnie jak w Polsce, obowiązują różne stawki podatku VAT. Podatki w Szwecji tego typu są dzielone na trzy główne stawki, czyli na 25 proc., 12. proc. oraz 6 proc. Stosowane są także zwolnienia z podatku VAT.

Nie wszystkie firmy w Szwecji mają status podatników VAT. Firma musi być wpisana do rejestru VAT między innymi wtedy, gdy przemieszcza i sprzedaje towary do innych krajów Unii lub poza Unię Europejską.

Jak łatwiej rozliczać podatki w Szwecji?

Przedsiębiorca w Szwecji musi pamiętać o tym, aby regularnie prowadzić księgowość oraz rozliczać podatki. Dodatkowo ma w obowiązku odprowadzanie odpowiednich składek ubezpieczeniowych i emerytalnych. Rozliczenie roczne biznesu w Szwecji to niewątpliwie ważny temat.

Aby prościej rozliczać podatki w Szwecji, można zdecydować się na pomoc biur rachunkowych. Wyręczają one przedsiębiorców w formalnościach związanych z prowadzeniem działalności. Oferują także pomoc w zakładaniu biznesu w Szwecji. Wybrane biura mogą zaoferować także pomoc w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *