Etat czy własna firma w Szwecji?

Emigranci wyjeżdżający do Szwecji mogą znaleźć zatrudnienie w różnych firmach działających w tym państwie. Również mogą oni prowadzić własną działalność gospodarczą. Na co warto się zdecydować – etat czy własna firma w Szwecji?

Zatrudnienie w firmie w Szwecji

Większość osób, które wyjeżdżają do Szwecji, decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia w firmach funkcjonujących w tym kraju. Pracę można znaleźć w wielu zakładach, także bez posiadania szczególnych kwalifikacji.
a
Do pracy do Szwecji można udać się zarówno we własnym zakresie, jak i z agencją pracy, która może wtedy zorganizować wyjazd za granicę.

Pracę w Szwecji można podjąć zarówno tymczasowo, jak i na stałe. Warto wskazać, czy osoby, które podejmują zatrudnienie w krótkim czasie, do 183 dni, mogą także opłacać łatwiej podatki w Szwecji, korzystając z podatku SINK, czyli statlig inkomstskatt för utomlands bosatta. Wynosi on 25% i nie wymaga rozliczania się z fiskusem.

Własna firma w Szwecji – kiedy warto?

Alternatywą dla etatu jest własna firma w Szwecji. Mogą założyć ją również Polacy. Najczęściej wybierana jest wtedy działalność jednoosobowa, natomiast dostępne są także inne formy prowadzenia firmy – spółki, filia.

Zatrudnienie własnej firmy może być okazją do uzyskania wyższych zysków. Przedsiębiorca może wtedy pracować we własnym zakresie, bez zwierzchnictwa i samodzielnie rozwijać swoją działalność.

Oczywiście, prowadzenie własnej firmy to także obowiązki, między innymi księgowość, rozliczanie podatków w Szwecji, odprowadzanie składek. Musi on dotrzymywać wtedy odpowiednich terminów rozliczeń oraz dostarczać do urzędów niezbędne dokumenty. Sprawdź jak księgowa Szwecja działa i powierz jej swoją firmę.

Przedsiębiorca nie musi jednak zajmować się czasochłonnymi formalnościami we własnym zakresie. Może on zatrudnić biuro rachunkowe, które przejmie jego obowiązki na siebie, dbając o to, aby były one realizowane prawidłowo i terminowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *