Do kiedy zapłacić podatek dochodowy w firmie?

Podatek dochodowy jest rodzajem podatku, który wyliczany jest od uzyskanego dochodu. Do jego płacenia zobowiązane są także firmy prowadzone przez osoby fizyczne i prawne. Do kiedy należy zapłacić podatek dochodowy? W jaki sposób obliczyć go łatwiej?

Podatek dochodowy PIT i CIT

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego. Podatek ten płacony jest przez osoby fizyczne jako PIT oraz przez osoby prawne jako CIT.

Aby wyliczyć podatek dochodowy w firmie, konieczne jest uwzględnienie dochodu oraz sposobu rozliczenia podatku. Dodatkowo bierze się pod uwagę różnego rodzaju odliczenia, ulgi, kwoty wolne od podatku oraz skalę podatkową.

Podatek dochodowy w firmie – do kiedy go zapłacić?

Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, by regulować podatek dochodowy do określonego terminu. Do kiedy podatek dochodowy w firmie powinien być opłacony?

Podatek dochodowy powinien być płacony w terminach zależnych od sposobu prowadzenia rozliczenia z fiskusem:
– Rozliczenie na karcie podatkowej – podatek płatny do 7. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni,
– Rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – podatek płatny do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni,
– Rozliczenie według skali podatkowej albo podatku liniowego – podatek płatny do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Osoby fizyczne powinny także pamiętać o tym, aby w terminie złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT i opłacić podatek.

Jak zapłacić podatek dochodowy? Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z przelewów online na rachunek w Urzędzie Skarbowym, co pozwala na łatwe i szybkie przekazanie należnych środków.

Jak łatwiej obliczyć podatek dochodowy w firmie?

Samodzielne prowadzenie spraw podatkowych i innych rozliczeń w firmie może być bardzo czasochłonne i powodować większe ryzyko błędów.

Aby łatwej obliczać podatek dochodowy, warto skorzystać z pomocy specjalisty i na przykład wybrać biuro rachunkowe Strzelin, które może kompleksowo zająć się prowadzeniem wszystkich rozliczeń firmowych.

Obecnie z usług księgowego można korzystać także za pośrednictwem internetu, co dodatkowo oszczędza czas na wizytach w jego biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *