Post office worker packing vase in box for delivery

Jak prawidłowo zapakować obraz do wysyłki i nie martwić się o jego bezpieczeństwo podczas transportu?

Firmy kurierskie mają pełne ręce roboty, a ich kursujące od rana do nocy furgonetki pełne są towarów mniej lub bardziej cennych. Szczególną kategorię przesyłek stanowią dzieła sztuki, rzeczy niepowtarzalne, bardzo kosztowne, często też o wielkiej wartości sentymentalniej. Jak więc zapakować obraz, aby w nienaruszonym stanie dotarł na miejsce przeznaczenia?

Ucz się od najlepszych.-Zacznij od papieru.

O tym, jak ważne jest staranne zapakowanie obrazu przed wysyłką dobrze wiedzą artyści i galerie, jedni i drudzy żyjący z handlu sztuką. Doprawdy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z ich doświadczenia.

Pakowanie zaczyna się od założenia bawełnianych rękawiczek, tak aby nie zostawić nigdzie śladów po palcach. Potem układa się obraz na arkuszu czystego papieru, „twarzą” do dołu, zakrywa plecy, a następnie mocuje się brzegi papieru taśmą. Ważne jest, aby w żadnym miejscu taśma klejąca nie dotykała pakowanego przedmiotu.

Krok drugi.-Wzmocnienie tekturą.

Teraz, zarówno wierzch, jak i plecy należy wzmocnić za pomocą wyciętych z tektury prostokątów, lub można zastosować jeden duży arkusz tektury i owinąć cały obraz. Po przyłożeniu należy tekturę skleić za pomocą mocnej taśmy lub owinąć folią stretch. Ma to na celu zabezpieczenie obrazu, zapobiegnie to jego wysunięciu.

Zabezpiecz rogi. Rogi są szczególnie narażone na uszkodzenia i z tego powodu należy im poświecić więcej uwagi. Ze sztywnego kartonu wycina się prowizoryczne ochraniacze na rogi i mocuje je taśmą klejącą. To doskonale zabezpieczy problematyczne miejsce i tym samym pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki.

Ostatnia prosta.-Odpowiedni karton.

Najlepiej dobrać rozmiar kartonu idealnie dopasowany do obrazu. Czasem jednak mamy kilka obrazów w różnych rozmiarach, wtedy bardzo ważny jest odpowiedni wypełniacz. Zabezpieczony obraz włóż do kartonu i wypełnij bardzo dokładnie puste przestrzenie folią bąbelkową lub wypełniaczem papierowym.

To ważne, aby obraz nie przesuwał się w kartonie podczas transportu i był stabilnie umocowany w kartonie. Uzyskasz to właśnie dzięki wypełniaczowi. Więcej o tym, jak dopasować karton do obrazu znajdziesz na blog.kartony24.eu, zajrzyj tam koniecznie.

Po zaklejeniu przesyłki umieść na niej etykietę informującą, że w środku znajdują się materiały delikatne (fragile).

Pamiętaj, że dzieła sztuki, obrazy i antyki wysyłasz na własne ryzyko.

Zawsze może się zdarzyć, że obraz źle zniesie podróż. Fatalnie, jeżeli do uszkodzenia przedmiotu doszło na skutek zwykłego zaniedbania, którego przecież można było łatwo uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *