Real estate agent hand over property new home to a customer - business finance concept.

Czy rynek nieruchomości w Polsce jest przegrzany?

W ciągu zeszłego roku oddano rekordową liczbę mieszkań do użytku. Jednak ostatnie miesiące nie nastrajają już tak pozytywnie. Rosnące stopy procentowe i koszty kredytów, a także problemy z ich otrzymaniem sprawiły, że sprzedaż mieszkań wyhamowała. Czy to znak, że rynek nieruchomości w Polsce jest przegrzany?

Bańka na rynku nieruchomości

Bańka cenowa lub spekulacyjna jest sytuacją, w której dochodzi do szybkiego i niezrównoważonego spadku albo wzrostu cen. Bańka ta po pewnym czasie pęka, co powoduje ich unormowanie.

Termin ten bardzo często używany jest w kontekście rynku nieruchomości. W ciągu ostatnich lat można było zaobserwować znaczne wzrosty cen na rynkach nieruchomości zarówno w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, jak i w mniejszych miejscowościach. Czy rynek nieruchomości jest przegrzany i wkrótce dojdzie do pęknięcia banki cenowej?

To pytanie pojawia się dzisiaj coraz częściej i wielu ekspertów wskazuje, że rzeczywiście ceny nieruchomości w najbliższym czasie mogą spaść. Jednak z drugiej strony pojawia się rosnąca inflacja, która może napędzać wzrost cen. Trudno więc wyrokować, co czeka rynek nieruchomości, ponieważ czynników, które na niego wpływają, jest dzisiaj bardzo dużo.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie

Tym, co może zweryfikować ceny na rynku nieruchomości, są kredyty hipoteczne. W ciągu ostatnich lat wyjątkowo niskie stopy procentowe ułatwiły wielu osobom zrealizowanie marzenia o własnym „M”. Właśnie dlatego w ostatnich latach udzielono tak wiele kredytów na nowa mieszkania warszawa.

Dzisiaj, po serii podwyżek stóp procentowych, niskie niegdyś raty kredytu w przypadku wielu umów uległy podwojeniu. Coraz częściej mówi się też o dalszych podwyżkach w perspektywie kolejnych miesięcy.

Jednocześnie zmalała zdolność kredytowa osób zainteresowanych zakupem nieruchomości, co spowodowało, że w ostatnim czasie spadła również sprzedaż mieszkań. To duży problem dla deweloperów, dlatego słabsza dostępność kredytów może przełożyć się na ostudzenie przegrzanego rynku nieruchomości w Polsce.

Widoczne pierwsze obniżki cen nieruchomości

Chociaż na razie na rynku nieruchomości nie widać znacznych spadków cen, coraz więcej deweloperów proponuje swoim klientom obniżki. Zwykle nie przekraczają one 10% pierwotnej ceny nieruchomości, jednak już nawet taka zniżka może przełożyć się na ponad tysiąc złotych oszczędności na jednym metrze kwadratowym mieszkania.

Wobec tego osoby, które chciałby zdecydować się na zakup własnego „M” w stolicy, mogą zaoszczędzić na nim nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jako że ceny mieszkań w Warszawie są obecnie jednymi z najwyższych w kraju.

Warto więc śledzić aktualne ceny nieruchomości, ponieważ w najbliższych miesiącach może dojść do dalszych spadków. Jednak osoby, które chciałyby kupić mieszkanie na kredyt, mogą mieć z tym znacznie większy problem niż w zeszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *