Aby złożyć własne biuro architektoniczne, należy uzyskać odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Jak je zdobyć?
Studia architektoniczne
Osoby, które marzą o tym, aby posiadać własne biuro architektoniczne, muszą w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia działalności w tym zakresie.
W tym celu należy podjąć studia architektoniczne, które obecnie są dostępne na wielu uczelniach w Polsce – państwowych i prywatnych. Są one realizowane jako studia dzienne, czyli stacjonarne, a także zaoczne, czyli niestacjonarne.
Studia architektoniczne prowadzone są w dwóch wariantach:
- studia I stopnia – inżynierskie trwające 4 lata
- studnia II stopnia – magisterskie trwające 2 lata
Zdobycie uprawnień architektonicznych
Aby rozpocząć samodzielne projektowanie, architekt musi posiadać uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, które określane są także jako uprawnienia architektoniczne. Pozwalają one na prowadzenie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Proces postępowania w celu nadania uprawnień budowlanych składa się z dwóch kroków:
- zdobycie wykształcenia i odbycie praktyki zawodowej
- zaliczenie egzaminu ze znajomości procesów budowlanych i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy technicznej
Wniosek składa się w biurze okręgowej Izby Architektów RP wraz z odpowiednimi załącznikami.
Po zaliczeniu egzaminu nadawane są uprawnienia i uzyskuje się wpis do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Ponadto można wtedy zostać członkiem Izby Architektów RP, co także jest niezbędne do prowadzenia samodzielnych funkcji technicznych.
Założenie biura projektowego
Zatem, jak założyć biuro projektowe, gdy ma się odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia?
Otwarcie własnego biura architektonicznego nie jest już tak skomplikowanym procesem i stanowi zwieńczenie wieloletniej nauki i praktyki zdobywanej podczas studiów potrzebnej do otrzymania uprawnień architekta.
Aby uzyskać sukces, warto pamiętać o tym, żeby zadbać o konkurencyjność swojej oferty, wychodzić naprzeciwko potrzebom rynku, stale się rozwijać. Najlepszą reklamą biura architektonicznego są jego zadowoleni klienci!