Chcesz założyć firmę w Szwecji? Złóż wniosek o pozwolenie na pobyt

Polacy mają prawo do zakładania w Szwecji własnych firm. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków, by można było rozpocząć swoją działalność. Jednym z nich jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Jak można je otrzymać?

Pozwolenie na pobyt w Szwecji

Obywatele krajów Unii Europejskiej, do której zalicza się także Polska, mogą podjąć pracę, zamieszkać lub studiować w Szwecji bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pobyt. Należy jednak zgłosić w Urzędzie ds. Migracji Migrationsverket przebywanie w kraju przez dłużej niż 3 miesiące.

Aby własna firma w Szwecji założona przez obcokrajowca zaczęła funkcjonować zgodnie z prawem, musi on też uzyskać pozwolenie na pobyt w Szwecji. W jaki sposób można je dostać?

Jak uzyskać pozwolenie na pobyt w Szwecji?

Aby otrzymać pozwolenie na pobyt w Szwecji w związku z założoną działalnością gospodarczą, konieczne jest przekazanie do urzędu certyfikatu potwierdzającego dokonanie rejestracji działalności i ewentualnie innych wymaganych dokumentów.

Wniosek o pozwolenie na pobyt w Szwecji można złożyć bezpośrednio w oddziale Urzędu ds. Migracji, w ambasadzie szwedzkiej działającej w Polsce albo w konsulacie polskim w Szwecji.

Pozwolenie jest przyznawane na czas 5 lat. Może być jednak cofnięte. Dotyczy to sytuacji, gdy firma w Szwecji nie przynosi odpowiednich dochodów umożliwiających samodzielne utrzymanie się.

Jak łatwiej prowadzić biznes w Szwecji?

Firma w Szwecji nie jest trudna w założeniu, ale wielu obcokrajowców ma problemy z jej otwarciem. Ponadto spadają na nich wtedy nowe obowiązki, w tym księgowość, prowadzenie rozliczeń, wpłacanie podatków.

Kompleksową pomoc dla Polaków zamierzających otworzyć własny biznes w Szwecji oferują biura rachunkowe prowadzące obsługę firm w języku polskim. Można rozliczać z nimi księgowość, kadry, płace i szwedzkie podatki, a także uzyskać pomoc w otwarciu działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *