Superszybki internet - czy Polska stanie się liderem w Europie?

Superszybki internet - czy Polska stanie się liderem w Europie?

- Polska traktuje wyzwania związane z 5G bardzo poważnie. Chcemy, żeby nowa technologia była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa zarówno dla wspólnoty europejskiej, jak i dla Polski. Jesteśmy w stanie stać się jednym z liderów rewolucji cyfrowej - taką wizję kreśli minister cyfryzacji Anna Streżyńska w środowym wydaniu Rzeczpospolitej.

Zdaniem minister cyfryzacji, rozwój sieci piątej generacji będzie katalizatorem nowych inwestycji i innowacji.

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad wzdrożeniem sieci piątej generacji, czyli sieci moblilnej, która pozwoli na korzystanie z internetu z prędkością 1 Gb/s. Zdaniem Anny Streżyńskiej światowe gospodarki stoją u progu kolejnej rewolucji przemysłowej, której podstawą będą moblilne technologie ICT - Mimo, że finalne standardy sieci i urządzeń 5G są jeszcze opracowywane, w Polsce trwają już przygotowania do wdrożenia sieci piątej generacji. Kluczową kwestią są odpowiednie zasoby częstotliwości. Sieć 5G będzie opierała się w pierwszej fazie rozwojowej na trzech głównych pasmach: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz i 26 GHz, które zapewnią odpowiedni zasięg i wysokie prędkości transmisji. W tym celu pracujemy nad kwestiami prawnymi i zapewnieniem odpowiednich zasobów dla sieci 5G zarówno na poziomie międzynarodowym jak i krajowym.

28 czerwca powołane zostanie Porozumienie na rzecz Strategii "5G dla Polski", które jest adresowane do operatorów telekomunikacynych, izb gospodarczych, dostawców usług, sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych. Na porozumieniu skorzystają polskie startupy, instytucje badawczo-rozwojowe oraz uczelnie techniczne.

Zdaniem minister, stworzenie do końca roku strategii "5G dla Polski" to pierwszy krok, który pozwoli zostać Polsce liderem we wdrażaniu sieci 5G.

źródło: TVN24 BiS, PAP

Partnerzy