Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma powody do zadowolenia. Stopa bezrobocia w minionym miesiącu spadła do 7,7%. Tak dobrego wyniku w kwietniu nie było od 26 lat.

Według danych zaprezentowanych przez ministerstwo, liczba bezrobotnych pod koniec kwietnia wynosiła 1,25 milionów osób i w porównaniu do końca marca spadła o 71,9 tysięcy osób. W ujęciu rocznym jest to 269,5 tysięcy osób.

Pozytywne wyniki docierają ze wszystkich Polskich województw. Najsilniej spadek liczby osób bezrobotnych odczuwany jest w województwach północnych i zachodnich: dolnośląskim (8,7%), wielkopolskim (6,7%), warmińsko-mazurskim (6,4% i zachodniopomorskim (6,2%).

Tak dobre wyniki spowodowane są m.in. efektem spadku nowych rejestracji oraz zwiększonej aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy. Prognozuje się także znaczącą poprawę sytuacji w sektorze budowlanym, który w 2016 roku pogrążony być w głębokim kryzysie.

Niestety, niski poziom bezrobocia wpływa także na trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracowników, a 3 na 4 pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry.

Pomocną dłoń dla pracodawców wyciąga nasz serwis, gdzie za darmo każdy zarejestrowany przedsiębiora może publikować swoją ofertę pracy. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami katalogu Rozwiń Biznes.

Partnerzy